co a jak dál?

1. února 2014 v 19:59 |  O projektu
Ahoj všichni,

úspěšně jsme přežily leden, a dnes se probudily do února:).

Děkujeme všem, kteří se rozhodli rozšířit naše řady. Děkujeme všem, kteří připojili kus ze sebe.:)


A co bude dál? Teď se vrhneme na utřízení všeho, co chceme do publikace dát, spočítáme, kolik stran to máme, společně budeme hledat (a nacházet) knižní podobu, která nám všem bude připadat dobrá (budeme rády, když se i ostatní budou podílet formou svého hlasu/názoru v připravovaných dotaznících/ankteách).

  • V únoru máme schůzku projekt.týmu, který bude současně i srazem s holčinou fotografkou a pravděpodobně i s amatérskou filmovou skupinkou. Tihle lidi, se svými schopnostmi a ochotou přidat se, mohou "kvalitu" celého projekt posunout o kus dál :) Díky za to
  • 22.-23.2. proběhne maskování

  • Do konce dubna bude publikace sestavena a vhozena do tisknu a sazby. Předpokládaný finish a možnost vhození do oběhu - květen 2014

  • Stejně jako masky, lze i fotografii na plánovanou fotovýstavu pořídit doma a poslat. Zůstat v anonymitě, ale současně být součástí, je dobrá možnost. Nicméně - určitě budeme avízovat možnost společného focení. Takové společné focení má totiž několik výhod - fotky, pořizované v jednom prostředí, tvoří dohromady "sérii", což je jednak fajn z hlediska naší "vzájemné podpůrné skupiny", druhak takovéhle živé setkání může být významné pro každou z nás (obzvláště při něčem tak osobním, jako je vytváření prostoru a focení nás samotných), do třetice to bude esteticky více sjednocené.
Způsob zapojení do fotovýstavy je stejně jako do publikace věc každého, kdo se rozhodne přidat se. Jde především o vnitřní vyjádření/prohlášení každé z nás "vnějším" způsobem.

A s tímto bodem souvisí happening, kterým bychom chtěly samotnou fotovýstavu uvést veřejně. Proběhne to v červnu 2014, pravděpodobně někdy ve druhé polovině měsíce.


Podoba happeningu je ještě v plenkách, není třeba spěchat, nejprve je potřeba vytvořit materiál, zajistit prostory atd...

A proč happening?
Protože:

  • Vyjadřování se prostřednictvím kreativních činností je pro nás zásadní při boji s PPP. Nejen jako forma ventilace, ale hlavně jako cesta k budování sebedůvěry, vlastnímu a vzájemnému doceňování, které má podíl na zlepšování přístupu sama k sobě, ke svému tělu a celému životu demolovanému PPP.

  • "Projekt" je vlastně docela formální název. Reálně je to spíš soubor aktivit, který má nějaké cíle...Třeba realizaci happeningu na téma PPP (prvně v Brně, předpokládáme že se to pak přesune do Prahy a mohlo by aj do Plzně a třeba i jinam). Těmahle věcma chceme zprostředkovat hlubší proniknutí do PPP nejen nám samotným, kterých se to týká, ale i veřejnosti. Chceme vytvořit bezpečný a příjemný prostor pro neformální setkání, tvoření, uvolnění a vyjádření niterních postojů a potřeb, předávání zkušeností, sdílení a podporu.

  • Věříme, že to všechno napomůže nám všem zapojeným uvědomovat si svou identitu,osobnost, a přispěje k pocitu sounáležitosti (vedoucímu k obnovení společenského života).

  • Místo uzavřené skupiny sázíme na přímý střet lidí, jejichž "vizuální" tělo neodpovídá reálným návykům nebo zacházením s ním (to jsme my, holky s PPP), a veřejností. Věříme, že tím dojde k přirozenému - tedy nejefektivnějšímu - odložení "předsudkových brýlí".

V jednom mailu jedna z nás, Hanna, napsala tohle:

Jde o to, že mnoho z nich nemá tušení že PPP jsou mentální tedy psychickým, duševním onemocněním a že ty lidé v podstatě....reagují prostě jiným stylem na stresové, zátěžové situace...

Píšu to, protože sama moje rodina /matka, nevlastní otec/ tak oni sami...si myslí že jsou to pošahané holky, co nejedí...Nerozumí tomu..a Věřím, že takových lidí je mnoho..co má na to takovýto velmi zkreslený, nechápavý názor..U nás doma o mé PPP ani netuší...Skrývat to umím velmi dobře..I když už si toho všimli a párkrát se ptali...Jde o to také, že lidé i nevědomky slovně nám s PPP ubližují..např..nevlastní otec mi mnohokrát sdělil a po obejmutí že tady máš špek...ty jsi náš špíček, apod... dělala jsem dřív kraosbruslení akdyž mi řekl že jsem tlustá na bruslařku..strašně mě to bolelo, protože v té době jsem měla normální zdravou váhu......atd....
Mě to porazilo na kolena....a byla jsem zas tam kde jsem byla....zas v kolotoči..je to neustále dokola...Chtělo by to zkrátka víc informovat lidi....Aby se o to zajímali...
V podstatě PPP je forma i sebepoškozování, kterým jsem sama trpěla pár let...Ano a vím, že mnoho dívek co má tento problém se sebepoškozuje, má deprese, úzkosti...některé jejich životy končí sebevraždou..


Děkujeme Hanně.
...
Závěrem myšlenky:
Rády bychom zachytily naše reálná těla coby odraz sebe.
Takové jsme. A máme/měly jsme PPP.
Vyčtete to z našich těl? Dovede si vůbec představit, o čem taková PPP je? Víme to my?
Uvědomujeme si svoje tělo, které v rámci PPP prochází spoustou procesů (bohužel většinou destruktivních, a nemám na mysli jen úbytek nebo naopak přibírání váhy),
které normální zdravé tělo nikdy nepozná. Přesto můžou vypadat zdravá a nemocná těla na první pohled stejně/podobně...
Pak i my cítíme potřebu působit/být zdravé a normální.
Ale nejsme. A to je ten kolotoč...

Tomuhle bychom rády věnovaly fotovýstavu. Je to z nás, o nás, pro nás a s tichým mostem k veřejnosti/společnosti, která je často špatně/nijak informovaná, a namísto podpory a pomoci spíše prohlubuje šílení v hlavách lidí s PPP.

Myslím si, že fotovýstava může vyvolat docela velký ohlas. Pokud se nám podaří dobře zpracovat i "komentáře" k ní, mohlo by to být průlomové:)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maťulka Maťulka | Web | 3. února 2014 v 18:25 | Reagovat

Tenhle projekt je bezva...je skvělé to co děláte...:)

2 Vivi Vivi | E-mail | Web | 8. února 2014 v 9:40 | Reagovat

Škoda,že niesom z ČR pretože by som sa rada zapojila.No nič.Každopádne držím palce v projekte :) :))

3 Anett Anett | 8. února 2014 v 18:30 | Reagovat

Páni si dobrá :)
http://happygirl.eblog.cz/
prosím navštiv muj blog budu ráda za každý like a koment :)

4 na druhy pohled na druhy pohled | 9. února 2014 v 8:25 | Reagovat

Vivi, urcite se zapojit muzes, i kdyz jsi ze Slovenska. Minimalne na fotovystavu, pokud se te to tyka,
navod na masky je tu, pokud by se ti chtelo tak muzeme vymyslet spolecne kompozici fotky aby to vic 'ladilo' ,ale jak jsme psaly, tak jde hlavne o to, jak ti to pripadne dobre.

A pokud bys sehnala prostor na Slovensku, tak vlastne asi neni problem sirit to pozdeji i k vam...

5 banalite banalite | E-mail | Web | 10. února 2014 v 9:02 | Reagovat

Hrozně ráda čtu, že se projekt takto posouvá a konečně nese nějaké reálné výsledky. Happening v červnu super, pokud půjde všechno plánu, pak bych měla být doma. A tím pádem na happeningu samozřejmě. Těším se na to a těším se na publikaci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama